Çölleşme ile Mücadele Ulusal Stratejisi Eylem Planı İzleme Değerlendirme Raporlama Sistemi
 1. CMUSEP İzleme, Değerlendirme ve Raporlama uygulamasının amacı nedir?
  Türkiye Çölleşme ile Mücadele Ulusal Eylem Planının UNCCD 10 Yıllık Stratejisi ve Raporlama Sürecine Uyumlaştırılması Projesi  kapsamında Çölleşmeyle Mücadele Ulusal Eylem Planı İzleme Değerlendirme ve Raporlama Sistemi (ÇMUEP-İDRS) uygulama yazılımı geliştirilmesi kararlaştırılmıştır. Geliştirilen uygulama ile, paydaş kurumların internet ortamında girdiği veriler ve bilgileri merkezi veritabanında saklanarak, PRAIS raporlaması ile birlikte özelleştirilmiş raporlar ve sorgulamalar oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. 

 2. Kullanıcı adı ve şifremle sisteme giriş yapamıyorum, nasıl çözerim?
  Daha önce sisteme giriş yapılan şifreyi kullanamıyor veya hatırlamıyorsanız, İletişim sayfasında yer alan ilgili kişilere eposta veya telefon ile ulaşarak şifrenizin sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz. 

 3. Sisteme sayısal değerleri girerken nelere dikkat etmeliyim? Metin veya sayılsak verilerle ilgili kısıtlar var mı?
  Sisteme veri girişinde, sayısal bilgilerin girilmesinde (alan, parasal tutar, vb.) yanlış girişler raporlarda hatalı sonuçların alınmasına yol açmaktadır. Veri girişinde binlik ayıracı kullanılmayacaktır, ondalık verilerin girişinde ise nokta(.) karakteri kullanılacaktır. Örneğin 10000.25 (Onbin nokta yirmibeş)

 4. Sisteme kurumumla ilgili verileri girerek onayladım ve veri girişine kilitlendi. Nasıl değişiklik yaparım?
  Veri girişi tamamlanarak onay işlemi yapıldığında sistem veri girişini kilitlemektedir ve düzeltmeye izin vermemektedir. Yeni veri girişi veya düzenleme için İletişim sayfasında yer alan ilgili kişilere eposta veya telefon ile ulaşarak düzenleme için sistemin açılmasını sağlayabilirsiniz. 

 5. Veri girişinde Etki ve Açıklama sütunlarına hangi bilgileri gireceğim?
  Veri girişlerinde eylemlere göre sıralanmış faaliyetler ve gösterge bilgileri girilirken miktarları paydaş kurumlar tarafından girilmektedir. Ancak bu miktarlar sonucu ulaşılan etki dereceleri farklı olabilmektedir. Örneğin 2 TV programı yapılmıştır ve miktar olarak sisteme girilmiştir. Bu 2 programla ne kadar kişiye ulaşıldığı ise Etki bölümüne girilecektir. Açıklamada ise, gerekli görülen notlar ve bilgiler girilecektir. Örneğin öngörülen faaliyet sayısı 5 olmasına rağmen 2 adedi yerine getirildiyse, bunun sebebi açıklama olarak verilecektir. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Çölleşme ile Mücadele Daire Başkanlığı

© Tüm Hakları ÇEM Adına Saklıdır.